niedziela, 13 październik 2019

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Ten miesiąc ma przyczynić się do podjęcia z nową energią, przemiany życia w naszej parafii. Aby wszystkim wiernym leżało na sercu głoszenie Ewangelii i aby rozwinęło się umiłowanie misji.

W Afryce, w czasie Mszy św., wszyscy obecni chcą Panu Bogu coś ofiarować. Nie mają pieniędzy, ale składają dary z płodów ziemi. W tanecznej procesji, w rytmie bębnów, przynoszą do ołtarza, owoce, jarzyny, jajka, orzechy z palm kokosowych i inne. Banany, ananasy, mango, pomarańcze, maniok… misjonarze rozdzielają później wśród ubogich i chorych. Dzisiaj chcemy przeżyć ten sam rytuał i wczuć się w afrykański klimat.

Azja – to ogromny kontynent, na którym mieszkają ludzie różnych kultur i języków. Szczególnym akcentem jest taniec liturgiczny. Ubrani w tradycyjne stroje, wierni przynoszą do ołtarza kwiaty i kadzidło. Kwiaty przypominają o pięknie stworzenia świata, a wonne kadzidło, jak modlitwa wznosi się do nieba.

Ameryka Południowa – w procesji z darami dzieci niosą obraz Matki Bożej z Guadalupe. W języku nałatl słowo to znaczy kogoś, kto depcze węża. Na ich głowach kapelusze, charakterystyczne dla mieszkańców tego kontynentu. Niesiony jest też różaniec, jako przypomnienie o mocy tej wspólnej modlitwy, którą obejmujemy wszystkich misjonarzy.

niedziela, 13 październik 2019